Madagaskarska palma (Pachypodium lamerei), koja je nalik na pravu palmu je sukulent, bliži kaktusima nego palmama, koji se često u hladnijim krajevima gaji kao sobna biljka. Ona je dobar izbor za početnike, jer ima skromne zahteve i njena nega je veoma laka.
Pachypodium lamerei je vrsta iz roda Pachypodium, koji spada u porodicu Apocynaceae.
Madagaskarska palma ima visoko, srebrno-sivo stablo pokriveno oštrim bodljama dugim 2 do 6 cm i ponekad veoma malo razgranato. Dugi, tanki zeleni listovi se nalaze uglavnom na vrhu i rozetasto su raspoređeni nalik na palmu. Ne raste brzo, a visinu od 1m dostiže za 8 do 10 godina. Kada se gaji napolju može da poraste u visinu do 6m, a kao sobna biljka od 1.2 do 1.8m visine.
Kada se gaji napolju madagaskarska palma cveta, a veoma retko u zatvorenom prostoru. Cvetovi su beli sa žutim centrom, lepog mirisa. Proizvodi mahune nalik na krastavac u kojima se nalazi seme.
Madagaskarskoj palmi odgovara svetlo sunčano mesto, ali ne i direktno sunce. Takođe, prija joj i lagana senka u toploj prostoriji. Da bi se stablo razvijalo ravnomerno biljka treba ponekad da se okreće.
U toku zime madagaskarskoj palmi odgovara minimalna temperatura od 13 do 15 stepeni. Pošto ne podnosi veoma visoke temperature, idealna temperatura u toku leta je od 26 do 28 stepeni.
Madagaskarska palma se sadi u zemlju sa dobrom drenažom. Dobar izbor je zemlja za kaktuse i sukulente. Preporučuje se presađivanje biljke svake treće godine i kada korenje potpuno ispuni dno saksije.
Tokom zime madagaskarska palma prelazi u stanje mirovanja i često gubi listove, a u proleće izrastaju novi. Kada pokazuje znake bolesti ili napada štetočina, uklanjajte oštećene delove.
Kada se zemlja potpuno osuši, madagaskarska palma se zaliva. Zimi se zaliva malo, a tokom leta umereno.
Prihranjivanje je od suštinske važnosti za madagaskarsku palmu. Preporučuje se prihranjivanje jednom ili dvaput mesečno u toku vegetacije. Pre prihranjivanja biljka treba da se zalije.
Madagaskarska palma se razmnožava semenom i odvajanjem mladica koje rastu uz matičnu biljku.
Pošto listovi madagaskarske palme sadrže otrovni mlečni sok, sa njom treba pažljivo da se rukuje. Svi delovi biljke su otrovni ako se progutaju.