Izrazi koji se koriste u baletu i plesu

1. Plié

Plié je osnovni plesni pokret u baletu koji se sastoji od savijanja kolena dok su stopala postavljena na podu. Ovaj pokret se koristi u gotovo svim baletskim koracima i osnovnim pozicijama, jer pomaže u izgradnji snage i fleksibilnosti nogu, kao i u održavanju ravnoteže.

Postoje dve glavne vrste plié:

  1. Demi-plié: Ovo je polu-savijanje kolena, kada se kolena savijaju samo do polovine, dok je celo stopalo još uvek čvrsto na podu.

  2. Grand plié: Ovo je puno savijanje kolena, gde se kolena savijaju do maksimalne tačke, a zadnja strana nogu se spušta prema zemlji, a stopala ostaju u kontaktu s podom ili, u nekim slučajevima, podizanje pete od poda, kao što je u određenim pozicijama (npr. u 2. ili 5. poziciji).

Plié je važan jer omogućava izvođenje drugih baletskih koraka kao što su skokovi i piruete, jer daje plesaču snagu, kontrolu i elastičnost. Takođe, pomaže u izgradnji stabilnosti i ravnoteže u svim pokretima.

2. Relevé

Relevé je baletski pokret koji se sastoji od podizanja tela na vrhovima prstiju (na “pointe” u ženskom baletu) ili na polu-prstima (na “demi-pointe” u muškom baletu) sa početne pozicije u kojoj su noge ravne i stopala u kontaktu sa podom. U ovom pokretu, plesač koristi snagu svojih nogu i stopala da podigne telo prema gore, dok održava uspravnu poziciju.

Relevé je važan za balans, kontrolu i izdržljivost, a koristi se u mnogim baletskim koracima i tehnikama. Plesači često koriste relevé kao osnovu za pirouete, skokove i druge kompleksne pokrete. Takođe, relevé pomaže u jačanju mišića nogu, posebno listova i skočnih zglobova, i doprinosi održavanju stabilnosti tokom izvođenja različitih baletskih figura.

3. Cou de pied

Cou de pied je baletski izraz koji označava poziciju noge u kojoj je stopalo postavljeno na donji deo noge, obično oko sredine potkolenice ili blizu skočnog zgloba podržavajuće noge. Na francuskom jeziku, “cou de pied” doslovno znači “vrat stopala”, što ukazuje na to da je stopalo postavljeno na tom delu noge.

Postoji nekoliko varijacija ove pozicije, koje se često koriste u baletskim koracima, kao što su:

  1. Cou de pied devant – kada je stopalo postavljeno ispred noge koja podržava, blizu njenog skočnog zgloba.

  2. Cou de pied derrière – kada je stopalo postavljeno iza noge koja podržava, blizu njenog skočnog zgloba.

Ova pozicija se često koristi kao prelazna faza u mnogim baletskim koracima, kao i u pripremi za druge korake poput piroueta, skokova ili promena položaja noge. Takođe, cou de pied pomaže u razvoju kontrole, preciznosti i snage u stopalima i nogama.

4. Balanchine priprema

Balanchine priprema u plesu odnosi se na specifičan način pripreme za izvođenje pirueta ili drugih baletskih koraka, koji je popularizovan od strane čuvenog koreografa Georgea Balanchinea. Ovaj stil pripreme je karakterističan po tome što se koristi posebna tehnika u kojoj prednja noga (koja će postati radna noga tokom piruete) nalazi u četvrtoj poziciji (fourth position), dok je zadnja noga u plié (blago savijena).

Ova priprema uključuje sledeće ključne elemente:

  1. Prednja noga u četvrtoj poziciji (fourth position) – prednja noga je u poziciji koja je okrenuta spolja, dok je zadnja noga u plié (savijena u kolenu). Ovo omogućava ravnotežu i priprema telo za brzinu i snagu potrebnu za rotaciju.

  2. Pliée u poziciji četvrte – prednja noga je u četvrtoj poziciji, dok je zadnja noga u plié, a telo je visoko, sa istaknutim centrom težine i stabilnošću. Ovaj plié omogućava “sponu” za podizanje u relevé (na prstima).

  3. Fokus na kontrolu – tokom ove pripreme, telo je stabilno, s velikim naglaskom na pravilnu posturu, težinu koja je koncentrisana na prednju nogu, i angažovanjem jezgra (core) kako bi se stvorila stabilnost za pirouetu.

Balanchine priprema omogućava lakoću u prelasku sa pripremne faze u sam korak (npr. pirouetu), jer stvara stabilnost i snagu kroz pravilnu upotrebu nogu i jezgra, bez prekomernog oslanjanja na ruke ili nepotrebne pokrete.

5. Battement je jedan od osnovnih pokreta u baletu, koji podrazumeva podizanje ili udaranje noge u različitim pravcima, uz kontrolisanu i preciznu izvedbu. Ovaj pokret se koristi za jačanje mišića, povećanje fleksibilnosti i postizanje preciznosti u izvođenju pokreta. Postoje različite vrste battement-a, koje se razlikuju u visini, brzini i pravcu kretanja noge.

Vrste Battementa:

  1. Battement tendu:

    • Opis: Ovaj pokret podrazumeva da se noga polako izvodi iz osnovne pozicije (najčešće iz prve ili druge pozicije) duž poda prema napred, sa strane ili nazad, a zatim se vraća u početnu poziciju. “Tendu” znači “istegnut”, pa je cilj ovog pokreta da se noga produži do kraja, bez podizanja od poda.

    • Svrha: Povećava fleksibilnost i snagu, posebno u stopalu i nogama, te pomaže u razvijanju preciznosti.

  2. Battement dégagé:

    • Opis: Slično kao tendu, ali u ovom slučaju noga se podiže od poda (oko 10-15 cm) dok se izvodi prema napred, sa strane ili nazad, a zatim se vraća u početnu poziciju.

    • Svrha: Jača mišiće nogu i povećava fleksibilnost u stopalima i zglobovima.

  3. Battement frappé:

    • Opis: Ovaj pokret podrazumeva brzo udaranje nogom o pod dok se noga izvuče iz pozicije na donjoj nozi (najčešće u četvrtoj poziciji). Noga je brza i energična, udarajući dlanom ili spoljnim delom stopala o pod, a zatim se povlači nazad.

    • Svrha: Razvija snagu i kontrolu mišića u nogama, posebno u pripremama za brze pokrete.

  4. Battement fondu:

    • Opis: U ovom pokretu, noga se spušta u plié (savijanje kolena), a zatim se podiže sa tla prema bilo kom pravcu, vraćajući se na pod u kontrolisanom pokretu.

    • Svrha: Razvija snagu, fleksibilnost i kontrolu u nogama, kao i stabilnost u balansu.

  5. Grand battement:

    • Opis: To je snažan pokret u kojem se noga podiže visoko u vazduh, obično iz drugog ili četvrtog položaja, i to u pravcu napred, sa strane ili nazad, pre nego što se kontrolisano spušta nazad na pod. U velikim battement-ima, noga može biti podignuta do visine struka ili više.

    • Svrha: Povećava snagu i fleksibilnost u nogama, kao i poboljšava visinu i opseg pokreta u plesu.

Battement je ključni pokret u baletu koji pomaže balerinama da razviju snagu, kontrolu, fleksibilnost i preciznost u izvođenju svih baletskih figura. Bez obzira na vrstu battement-a, ovaj pokret doprinosi tehničkoj izvrsnosti i lepoti u baletskoj izvedbi.

6. Pronacija stopala

Pronacija stopala je prirodan pokret stopala tokom hoda ili trčanja, pri kojem stopalo rotira prema unutra, odnosno pomera se prema unutrašnjem delu stopala dok se oslobađa težine tela. To je normalan pokret koji omogućava stopalu da apsorbuje udarce pri kontaktu s tlom i pomaže u ravnoteži tela.

Međutim, kada je pronacija prekomerna, to može izazvati probleme. Prekomerna pronacija, poznata kao “prekomerna unutrašnja rotacija”, znači da stopalo previše rotira prema unutra, što može dovesti do nepravilnog položaja kolena, kukova, a ponekad i leđa. Ovo može dovesti do bolova ili povreda, jer neadekvatno opterećuje zglobove i mišiće.

Suprotno od pronacije je supinacija, što je kada stopalo rotira prema spolja (kao da se podiže na spoljnim ivicama stopala), što takođe može izazvati nepravilan pritisak na zglobove.

Za sportiste, a naročito one koji trče, odabir odgovarajuće obuće koja podržava pravilnu pronaciju može pomoći u prevenciji povreda.

Facebook Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *