
Okreti su neizostavni deo plesa i doprinose fluidnosti, dinamici i izražajnosti pokreta. Bilo da plešete salsu, disco fox ili neki drugi društveni ples, pravilno izvođenje okreta zahteva koordinaciju tela, balans i precizno vođenje. Ovaj članak će objasniti tehniku okreta, pripremu i razlike između običnog okreta i spina.
Priprema za okret
Pre nego što započnete okret, važno je:
- Postaviti telo u pravilnu poziciju – težina treba biti blago preneta na prednji deo stopala.
- Održavati balans – centar teže treba biti stabilan.
- Pripremiti ruke – plesni partneri treba da uspostave lagan, ali siguran kontakt.
- Savijena kolena – omogućavaju bolju kontrolu i lakše pokretanje tela.
Jednostruki okret
Za plesnu damu:
- Na signal partnera, okret se započinje tako što plesna dama blago povuče ramena unazad, pripremajući se za rotaciju.
- Pogled je usmeren u pravcu kretanja kako bi se zadržala ravnoteža.
- Kukovi iniciraju pokret, dok kolena amortizuju pritisak tokom okreta.
- Ruke ostaju blago podignute i ne smeju biti krute, kako bi omogućile fluidnost pokreta.
- Stopala – oslonac je na prednjem delu stopala, a okret se izvodi koristeći lagano podizanje pete i rotaciju na jastučiću stopala.
Za plesnog partnera:
- Partner koristi lagan, ali precizan pokret ruke kako bi uveo plesnu damu u okret.
- Njegova stabilnost je ključna – ne sme gubiti balans dok vodi plesnu damu.
- Težina tela treba da ostane centrirana kako bi omogućio sigurno vođenje.
- Stopala – partnerova stopala ostaju stabilna, uz minimalne korekcije pozicije kako bi omogućio fluidno vođenje.
Višestruki okreti (dvostruki i trostruki)
Za izvođenje višestrukih okreta, potrebno je:
- Smanjiti otpor u telu – telo treba da bude opušteno, ali kontrolisano.
- Brži impuls i jača rotacija – partner mora preciznije i brže voditi plesnu damu.
- Rad nogama – plesna dama koristi blago savijena kolena i potisak stopala za bolju kontrolu rotacije.
- Spotting tehnika – brzo vraćanje pogleda na početnu tačku pomaže u održavanju ravnoteže.
- Stopala – plesna dama koristi minimalan kontakt sa podlogom, rotirajući se na jastučiću stopala dok pete ostaju lagano podignute za veću agilnost.
Razlika između običnog okreta i spina
- Običan okret – Izvodi se s kontinuiranom rotacijom tela, pri čemu stopala prolaze kroz više koraka.
- Spin – Izvodi se na jednom mestu, često sa rotacijom oko sopstvene ose bez značajnog pomeranja stopala.
Kako plesna dama koristi telo za lakše okrete
- Rad kukovima – pomaže u započinjanju okreta i doprinosi fluidnosti pokreta. Kukovi iniciraju rotaciju tako što pružaju početni impuls i omogućavaju telu da se okreće prirodnije i kontrolisanije.
- Kontrola i stabilnost – Kukovi služe kao osnova za ravnotežu, omogućavajući plesnoj dami da zadrži centar težišta dok se okreće.
- Fluidnost – Pravilno korišćenje kukova smanjuje ukočenost i omogućava glatkiji prelazak između pokreta.
- Kolenima – omogućavaju amortizaciju sile i pomažu u stabilnosti.
- Ramena i ruke – ruke se drže opušteno u visini grudi, dok ramena ostaju stabilna.
Izraz „kolena amortizuju pritisak tokom okreta” znači da blago savijena kolena pomažu u apsorbovanju sile koja nastaje tokom rotacije. Ovo omogućava veću stabilnost, olakšava kontrolu brzine okreta i smanjuje opterećenje na zglobove. Takođe, savijena kolena omogućavaju plesnoj dami da bolje prilagodi svoj centar ravnoteže i spreči gubitak kontrole tokom višestrukih okreta.
Položaj tela partnera prilikom vođenja okreta
- Partner treba da stoji stabilno, sa težinom ravnomerno raspoređenom.
- Pokreti ruku su precizni i usmereni – nema naglih trzaja.
- Kontakt očima može pomoći u komunikaciji između plesnih partnera.
U salsi, dvostruki okret zahteva preciznu pripremu i koordinaciju između partnera. Evo kako se priprema izvodi, kako od strane osobe koja vodi, tako i od strane osobe koja prati:
Priprema za dvostruki okret: Osoba koja vodi
-
Stabilnost i balans: Osoba koja vodi treba da bude stabilna i čvrsto stoji na nogama. Težina treba da bude ravnomerno raspoređena između oba stopala, čime se omogućava dobra osnova za pokret.
-
Priprema ruke: Pre nego što započne okret, osoba koja vodi treba da postavi ruku na leđa plesne dame (ako vodi tradicionalni način), ili na rame, u zavisnosti od stila. Ova ruka treba da bude čvrsta, ali ne previše stisnuta. Komunikacija kroz ruku je ključna, jer treba da se oseća blag, ali odlučan signal za početak okreta.
-
Sila za početak okreta: Da bi započeo dvostruki okret, osoba koja vodi koristi lagano okretanje ruke prema spolja, uz malu rotaciju kukova, što stvara početni impuls. Važno je da osoba koja vodi kontroliše brzinu i silu – previše snažan pokret može učiniti okret neprirodnim, dok suviše slab može usporiti rotaciju.
-
Usmeravanje: Osoba koja vodi treba da koristi gornji deo tela, ruke i kukove kako bi usmerila plesnu damu u željenom pravcu. U slučaju dvostrukog okreta, osoba koja vodi obično koristi i leve i desne ruke kako bi stvorila odgovarajući impuls za okretanje.
Priprema za dvostruki okret: Osoba koja prati
-
Balans i priprema nogu: Plesna dama treba da bude spremna na promenu težine, jer tokom dvostrukog okreta, njena stopala će se brzo kretati. Takođe, njena stopala treba da budu stabilna i dobro usmerena, pripremljena da prate vođstvo partnera.
-
Položaj ruku: Dok osoba koja vodi kontroliše gornji deo tela, plesna dama treba da drži ruke u opuštenom, ali stabilnom položaju. Njene ruke su obično podignute u visini ramena i treba da se drže opušteno, bez previše stresa, kako bi olakšale fluidnost pokreta.
-
Kretanje u skladu sa partnerom: Plesna dama treba da oseti vođenje i reaguje na njega tako što će se okrenuti u pravcu koji partner naznači. Da bi okret bio tečan, ona mora da koristi torzo i kukove da doprinese rotaciji. Dvostruki okret zahteva koordinaciju bokova i gornjeg dela tela – telo mora biti opušteno, ali pod kontrolom.
-
Spotting (tehnika praćenja tačke): Za dvostruki okret, veoma je važna tehnika “spottinga”. Plesna dama treba da izabere tačku ispred sebe i da je prati očima tokom celog okreta. Ovaj tehnički detalj pomaže u održavanju ravnoteže i stabilnosti tokom rotacije. Oči moraju da se brzo vrate na tačku na koju je plesna dama usmerena, kako bi okret bio brži i precizniji.
-
Rad kukovima: Kukovi su ključni za fluidnost pokreta. U dvostrukom okretu, kukovi treba da se pomeraju u pravcu rotacije, olakšavajući rotaciju tela. Dok se okrenu, plesna dama treba da koristi laganu rotaciju kukova kako bi pomogla u ubrzavanju okreta.
Razlike između osobe koja vodi i one koja prati:
-
Osoba koja vodi: Njena uloga je da stvori impuls i smer okreta. To zahteva preciznu kontrolu ruku i kukova. Takođe, on mora da bude stabilan i da sa sigurnošću vodi partnerku kroz dvostruki okret.
-
Osoba koja prati: Njen zadatak je da prati, oseti ritam i usmeri svoje telo prema vođi. To podrazumeva dobro korišćenje kukova, tačno praćenje ruke i “spotting” kako bi se očuvala ravnoteža tokom okreta.
Za dvostruki okret, veoma je važno da oba partnera rade sinhronizovano, jer je ovo kompleksniji manevar koji zahteva preciznost u pokretima i pravcu, kao i dobra veza kroz ruke, kukove i oči.
Zaključak
Okreti u plesu zahtevaju dobru tehniku, balans i precizno vođenje. Pravilno korišćenje tela, uključujući kukove, kolena, ramena i ruke, omogućava glatku i stabilnu rotaciju. Rad stopalima je ključan – plesna dama se okreće na jastučićima stopala, dok partner ostaje stabilan. Razlikovanje običnog okreta od spina ključno je za izvođenje kompleksnijih pokreta. Uz vežbu i dobru koordinaciju sa plesnim partnerom, okreti mogu postati prirodan i graciozan deo plesa.
Facebook Comments