
Prvo i najvažnije: Iako “pirueta” znači “okretanje”, veliki deo veštine i truda koji je potreban da bi se izvele lepe piruete nema veze sa rotacijom. Zapravo, vrtenje je verovatno jedan od najlakših delova piruete; pravo je spotovanje, priprema, pravilno postavljanje i ravnoteža ono što zaista stvara magiju. Dakle, ako ste ozbiljni u vezi sa poboljšanjem svojih pirueta, od ključne je važnosti da dobro razumete tačno šta vaše telo radi bez same rotacije:
-
brzi, precizni relevé
-
oštro spotovanje glavom
-
vrat ravan i produžen
-
linija vida usmerena prema gore
-
ramena opuštena, grudi otvorene
-
lopatice povezane sa leđima
-
aktiviran core (centar)
-
ruke podignute iznad
-
čvrst port de bras položaj
-
radni kuk pritisnut prema dole, paralelno sa zemljom
-
karlica povučena unazad
-
radna noga aktivirana i okrenuta od pozadi
-
koleno visoko i aktivirano na stranu
-
radna stopa čvrsto povezana sa potporanjim kolenom
-
telo direktno iznad linije potporne noge
-
pravo potporno koleno, mišići noge podignuti
-
visoki demi-pointe u relevé
-
bez kotrljanja ili pronacije stopala
…A ovo je samo kada ste u relevé! Sada hajde da razložimo šta da radite sa svim tim informacijama i kako poboljšanje vaše tehnike može unaprediti vaše okrete:
1. PORAVNANJE
Tehnički gledano, pirueta znači „okretanje na jednoj nozi“, što ne zvuči tako komplikovano kada to tako postavite. Ali, kao što smo upravo pokazali, to je samo vrh ledenog brega… Prvo, zaboravite okretanje bilo gde ako niste u ravnoteži, i naravno, što duže držite ravnotežu, to postaje važnije biti potpuno “u centru” (možda ćete moći da izvedete jednu piruetu izvan centra, ali šanse da izvedete trostruku piruetu izvan centra su 0%, bez da vas gravitacija učini predmetom podsmeha).
Ispravno poravnanje vam omogućava da održite ravnotežu i ostanete u relevé tokom okreta, što znači da bi vaša glava trebala biti postavljena direktno iznad ramena, ramena iznad kukova, a kukovi iznad prstiju. I nemojte da vas prevari, možda se čini logičnim da, s obzirom na cilj održavanja ravnoteže, vaš zadatak treba biti da ostanete što čvršći i nepokretni, ali suprotno je istina. Tajna ravnoteže je u tome da budete prijemčivi za signale svog tela i pravite mikro-podešavanja u skladu s tim. Kako da znate da li dopuštate ovu fleksibilnost dok održavate ravnotežu? Ako stojite na demi-pointe i dopustite prijatelju da vas nežno gurne, možete li da povratite svoj centar gravitacije, ili padate prema podu kao sto sa tri noge? Ako je ovo drugo, vežbajte držanje pozicije relevé, a zatim vrlo lagano „naginjanje“ sebe van ravnoteže. Cilj treba biti da poboljšate svoju sposobnost da se samopopravite što glađe i neprimetno, dok i dalje održavate dobru tehniku i poboljšavate svoju proprioceptivnu sposobnost.
„Tajna ravnoteže je u tome da budete prijemčivi za signale svog tela i da pravite mikro-podešavanja u skladu s tim.“
2. FOKUS
Da, neka dobra, stara mišićna snaga je ključna za izvođenje piruete, ali to ne znači da bilo kakva sila može da obavi posao; ako nesvesno bacate težinu u pravcu u kojem ćete se okretati, već ste sebi postavili ravnotežu na test pre nego što ste i počeli da pravite piruetu. Pokušajte da se fokusirate na usmerenu silu energije prema gore, mislite na podizanje umesto na bočnu snagu. Trebalo bi da osećate istovremeno da vaše stopalo pritisne prema dolje u pod, dok ostatak vašeg tela gura prema gore prema plafonu. Ovo produžavanje tela pomoći će vam da zadržite poravnanje dok se okrećete, a da istovremeno ostanete utemeljeni kroz metatarzale, pomažući vam da održite ravnotežu.
Povećajte podršku: Sjajan način da sebi obezbedite najsigurniju moguću osnovu je jačanje potporne noge i gležnja kako biste bili sigurni i stabilni u relevé. Pokušajte da završite svaki čas podizanjem na šipci: držite jednu nogu u cou de pied (držanu na bazi gležnja) dok vaša potporna noga polako raste sa ravnog na demi-pointe, zadržite, pa spustite dok peta skoro ne dodirne tlo i ponovite oko petnaest puta pre nego što zamenite nogu. Međutim, pobrinite se da ne zanemarite ostatak tela dok to radite! Oba stopala treba da budu dobro okrenuta, core treba da bude aktiviran, gledajte ispred sebe (ne dole na stopalo) da biste održali dobar stav i ne oslanjajte se na šipku. Dobar način da to sprečite je da samo lagano odmorite dva prsta sa svake ruke na šipci dok se podižete, omogućavajući vam da izvučete najviše iz vežbe.
3. KONTROLA
Nastavak prethodne tačke: kod pirueta je važan fokus, a ne sila. Dok čista volja može da postigne mnogo stvari, pokazivanje vaše odlučnosti da uradite dobru piruetu bacanjem što više sile u okret nije najbolji način da to pokažete (…ili da završite uspravno). Kao i sve drugo u baletu, okretanje zahteva ravnotežu snage i uzdržanosti. Snaga plesača dolazi iz načina na koji vežbaju svoju kontrolu, a ne samo iz stavljanja pune sile iza svega. Ako je plesačeva tehnika dobra i koristi pravilno poravnanje i ravnotežu, čak i mali deo sile pružiće dovoljno momenta da nosi telo u pirueti.
Pokušajte: preusmerite deo svoje energije na koordinaciju umesto na silu. Trebalo bi da ciljate da radno stopalo dostigne passé poziciju u istom trenutku kada se ruke pomere sa četvrte na prvu (ili vašu poziciju okretanja). Ovo minimizuje količinu momentuma koji se gubi dok prelazite iz pripremne pozicije u piruetu.
4. KVALITET, A NE KVANTITET
„Vežba čini savršenstvo“ je mantra koja je sigurno poznata svima koji su ikada pohađali časove plesa, ali vredi napomenuti da je važno kakvu vežbu radite, a ne samo koliko je radite, jer će upravo to na kraju odrediti koliko ćete se približiti savršenstvu u piruetama. Stajanje ispred ogledala i izvođenje pirueta jednu za drugom bez pauze zapravo vam neće doneti mnogo. Zapravo, verovatno ćete razviti loše navike, a da to čak nećete ni primetiti. Mnogo je korisnije za vas i vaše telo ako, umesto da se fokusirate na količinu, fokusirate se na kvalitet vaše tehnike sa svakim okretom. Kada dobijete vreme za vežbanje, iskoristite ga da razložite svaki korak i primetite oblasti na kojima možda treba da se fokusirate. Možda tog dana uradite samo petnaest pirueta, umesto pedeset, ali do kraja nedelje ćete početi da gradite novu, bolju mišićnu memoriju i početi da ispravljate loše navike koje su postale ukorenjene kroz ponavljanje. Ubrzo će vaše telo automatski znati kako se oseća ispravno poravnanje, a dobra tehnika više neće biti nešto što morate „primeniti“ na svoje piruete. Biće to druga priroda.
Slično tome, jeste li ikada gledali časove profesionalnih plesača i primetili kako bez obzira na brzinu vežbe, nikada ne deluju kao da su u žurbi – uvek usklađuju svoj ritam tako da imaju dovoljno vremena da pripreme korake na najmirniji i najopušteniji mogući način, pre nego što se pomeraju kao da imaju sav vreme na svetu. Ovo je zato što oni znaju da tempo kojim izvodite vežbu treba da varira između brzog, efikasnog kretanja u prelaznim koracima i bogatog fluidnog izvođenja ključnih koraka, kao i na kraju ili „vrhuncu“ pokreta. Ovo pomaže da se naglase određeni pokreti i daje plesaču maksimalno vreme za piruetu, umesto za pas de burée pre nje, na primer. Takođe, ovo čini vežbu mnogo dinamičnijom za gledanje nego onu u kojoj se svaki pokret izvodi istom brzinom. Pogledajte ovaj čas Kraljevskog baleta kao sjajan primer kako vreme koje plesači uzimaju za korake varira između oštrih, brzih prelaznih koraka i pažljivijih, kontrolisanih pokreta i razmislite o tome sledeći put kada budete radili vežbu na času.
5. PRIPREMA
Molimo vas da nas izvinite zbog broja puta kada ćemo spomenuti pripremu u ovom paragrafu (i ovom postu)… ali nadamo se da će ponavljanje uticati, jer vaša priprema je ključna! Iako Bendžamin Frenklin verovatno nije govorio o baletu kada je rekao „Nepoštovanjem pripreme, pripremate se za neuspeh“, ovo se svakako odnosi na piruete, a i ples generalno. Stvaranje dobre pripreme kao navike je ključni korak u savladavanju pirueta, kako bi pravilno poravnanje, raspodela težine i postavka tela došle prirodno čim uzmete taj osnovni plié. A šta je ta pravilna raspodela težine, možda pitate? Pa, bilo da uzimate Balanchine pripremu u četvrtoj poziciji (prednja noga u plié, zadnja noga ispravljena) ili tradicionalni demi plié (oba kolena savijena), vaš centar gravitacije uvek treba da bude iznad prednje (i uskoro „podupiruće“) noge. Možda će vam u početku biti udobnije da balansirate težinu između obe noge, ali ako niste pravilno pripremljeni za relevé koji dolazi… gotovo je. Ako držite težinu između dve noge, ili na zadnjoj nozi – to je veliki „ne-ne“ – znači da će, kada morate brzo prebaciti težinu na prednju nogu dok se podižete u relevé, jedini način da vaše telo ostane u ravnoteži biti da gurnete grudi, ruke i glavu napred. A kada to kombinujete sa činjenicom da ste već počeli da se rotirate dok započinjete okret, vaša težina će vas odmah izbaciti iz ravnoteže (to jest, osim ako ne izbacite zadnjicu da biste se kompenzovali – da, to je razlog zašto se to dešava!). Ovo, zauzvrat, znači da će vaš trup biti odvojen i imaćete veoma malo kontrole nad tim šta se dešava (ili gde ćete završiti) sledeće. Dakle, vidite, sve je to veliki anatomski efekat u kontinuitetu, i sve počinje sa plié.
Levo: nepravilna postavka (glava i vrat su napred, ruke nisu podignute odozdo, trup nije aktiviran, zadnjica je izbačena, a karlica je nagnuta napred, što uzrokuje loše poravnanje).
Desno: poboljšana postavka (glava i vrat su u liniji, brada je u nivou, ruke podignute odozdo, grudi su iznad kukova, trup je aktiviran, karlica je uvijena, mišići zadnjice su aktivirani).
Još jedan savet: nemojte brzati sa okretom dok ste u pripremi (poseban čest greška kod pirueta iz pete pozicije da biste dobili dodatni impuls). Šta to znači? Pa, jedna greška koju plesači mogu napraviti prilikom „pripreme“ za okret je ta da umesto da se fokusiraju na tehniku dobre pripreme, već misle o tome kako da se okrenu, pa nesvesno pomeraju svoje telo u anticipaciji: njihov vrat i glava idu napred, zadnjica se izbacuje, a ruke se ljuljaju po torzu kako bi dale dodatnu snagu okretu (ovo je ono o čemu učitelji govore kada vas podsećaju da se okrećete sa telom, a ne sa rukama). Trebalo bi da rotacija torza nosi ruke (povezane kroz angažovana leđa i lopatice) oko sebe u relevé poziciji, a ne obrnuto. Kako možete da prepoznate da vaše ruke previše rade? Jednostavno, uradite piruetu. Sada uradite istu piruetu, ali sa rukama koje idu pravo u petu poziciju. Ako ste znatno teže prošli bez impulsа vaših ruku u prvoj poziciji da vam pomognu da se okrenete, verovatno ste ih previše koristili.
Zadnji savet koji treba da pazite kod svoje pripreme: Nemojte „duplirati plié“, prelaz iz bilo kojeg prethodnog koraka u plié, a zatim u piruetu treba da bude jedan gladak, neprekidan pokret. Nemojte stati da se „ponovo pripremite“ ili podešavate noge pre nego što se okrenete, jer to kida tok vežbe i dozvoljava vam da budete manje disciplinovani u preciznosti vaše postavke. Možda će vam biti potrebno neko vreme da prekinete naviku ponovnog ispravljanja svaki put, ali kada to učinite, biće vredno.
6. NE OVERTHINKUJ
Ovo može zvučati pomalo licemerno s obzirom na to da sam upravo proveo poslednjih nekoliko minuta dajući vam mnogo stvari o kojima treba da razmišljate dok radite piruetu, ali postoji razlika između toga da imate „tehniku na umu“ i toga da budete toliko preplavljeni tehničkim detaljima da više ne razmišljate o tome da radite „piruetu“, već o 700 sitnih, neverovatnih činova fizike postavljenih u precizan red nemogućih koraka. Umesto da dozvolite da vas sve bombarduje u mozgu usred vežbe piruete, najbolje je da uzmete vreme za pripremu; dišite; razmišljajte o svojoj poravnatoj poziciji i o tome šta želite da se dogodi kada okret počne. Vizualizujte vašu radnu nogu kako se postavlja u unutrašnju nogu, osetite kako se vaš trup aktivira i lopatice spajaju sa leđima, osetite kako se povlačite gore od članaka i izlazite kroz vrh glave, zatim ponovo udahnite i dozvolite svom telu da uradi svoj posao. Vreme za analizu je pre i nakon što uradite piruetu, ali dok zapravo izvodite korak, dozvolite sebi da budete u trenutku i osetite tačno šta vaše telo radi. Ovo je ono što će vam omogućiti da pređete od recitovanja koraka savršene piruete do toga da je osetite iz prve ruke.
Jedan poslednji savet za sve vas, postoji jedna izreka: “Publika nikada ne zaboravlja završetak“, imajte na umu da, bez obzira šta se dešava tokom nastupa (ili piruete), uvek, uvek, uvek završite sa potpunom gracioznošću i samopouzdanjem. Čak i ako ste sleteli na zadnjicu, pukla Vam je štikla, zaboravili da se fokusirate, izgubili ravnotežu; ustanite, budite ponosni i dajte im završetak koji će pamtiti, jer poslednji trenuci plesa su oni koji traju zauvek.
Ako ne poznajte termine koji su korišćeni u ovom članku, pročitajte više o tome na https://taraba.in.rs/izrazi-koji-se-koriste-u-baletu-i-plesu/
Facebook Comments